Since 1992, a significant number of Honorary Fellowships have been conferred on individuals who have made outstanding contributions to the broad fields of education, industry and the public service. All those receiving the award have helped or influenced the University’s development.

Please click on the dates to search by year.

Content Accordions

  • 2022

    Andrew Jones

    for his services to music and the Community

    Alfredo Cramerotti

    for his services to the arts

    Professor Uzo Iwobi CBE

    for her services to race equality and race relations

    Helen Coleman

    for her services to Nursing Education

    Sir Bryn Terfel

    for his services to music

    Maxine Penlington OBE

    for her services to the University

    Richard Morgan

    for his services to engineering and sustainability

    Clare Budden

    for her services to social equality

  • 2021

    Ian Lucas

    for his services to politics and the Wrexham area.

    Dr Elin Haf Davies

    for her services to Paediatric Medicine.

    David Richards CBE

    for his services to Motorsport.

    Brian Hughes

    for his services to Choral Music and Composition.

  • 2019

    David Jones 

    For his services to the community.

    Nazir Afzal 

    For his services to society.

    Professor Sharon Baurley 

    For her services to art.

    Professor Charlotte Williams 

    For her services to equal opportunities in Wales.

    Charlie Adlard 

    For his services to the creative arts.

    Tony Andrews

    For his services to music and sound technology.

  • 2018

    Stifyn Parry

     For his services to the performing arts.

     Hywel Wyn Edwards

     For his services to the Welsh language and culture.

     Ian Rush MBE

     For his services to football.

     Menna Fitzpatrick

     For her services to disability awareness and sport.

     Alwen Williams

     For her services to businesses in Wales.

     Christopher Morris

     For his services to engineering.

     Dr Llŷr Williams

     For his services to music.

  • 2017

    Brian Howes OBE

    For his services to the University.

    Nathan Lee Davies

    For his services to disability rights.

    Shani Rhys James MBE

    For her services to art.

    Bruce Roberts

    For his services to the University.

    Colette Bleakley

    For her services to the University.

    Mervyn Cousins

    For his services to the University.

    Julia Grime

    For her services to the University.

    Professor Rhys Vaughan Williams

    For his services to engineering.

  • 2016

    Joy Kent

    For her services in promoting the positive contribution of women to the Welsh economy.

    Colin Jackson CBE

    For his services to sport.

    Dr. Prydwen Elfed-Owens

    For her services to education and the Welsh language.

    Andrew Cheetham

    For his services to business.

    Professor Graham Upton

    For his services to Wrexham Glyndŵr University.

    Jon Earp

    For his services to engineering.

  • 2015

    The Lord Newborough

    For his services to the environment.

    Peter Davies

    For his services to sustainability.

    Sir John T Houghton (deceased)

    For his services to science.

    James Wharton

    For his services to media.

    Ben Johnson

    For his services to art.

    Bedwyr Williams

    For his services to art. 

  • 2014

    Mr Mario Kreft

    For services to social care.

    Mr Robbie Savage

    For services to sport.

    Mr Allan McCall

    For services to business.

    Mr Tim Baker

    For services to the arts.

    Mr Askar Sehibani

    For services to business.

    Professor Anatoly Alexandrov 

    For services to international education. 

  • 2013

    Mr Brian Percival

    For his services to the film industry.

    The Rt Revd and Rt Hon Baron Williams of Oystermouth – Rowan Williams

    For his services to social justice.

    Dr Graham Jackson

    For his services to industry.

    Professor Kate Sullivan

    For her services to Wrexham Glyndŵr University.

    Mr Michael Cant

    For his services to Wrexham Glyndŵr University.

    Professor Peter Toyne CBE

    For his services to Wrexham Glyndŵr University.

  • 2012

    Judge Philip Hughes

    For his services to Wrexham Glyndŵr University.

    Malcolm Thomas

    For his services to Wrexham Glyndŵr University.

    Lindsay Evans

    For his services to the arts.

    David Watkins MBE

    For his services to rugby.

    Gillian Clarke

    For her services to literature.

    Tom James

    For his services to sport.

    BEVERLEY JONES

    For her services to sport

  • 2011

    Sir Jon Shortridge

    For his services to public life.

    Robert (Bon) Hill

    For his services to the University.

    Professor Leonard Goldstein (Deceased)

    For his services to education and culture.

    Professor John Drakakis

    For his services to literary film and media.

    Malcolm Walker

    For his services to business.

    Dame Jocelyn Bell Burnell

    For her services to astronomy and the public understanding of science.

    Professor Igor Fedorov

    For his services to the University in international relations

  • 2010

    Dr Jack Degioia

    For his services to Wrexham Glyndŵr University and to international University relations.

    Arwel Jones (Deceased)

    For his services to education and the Welsh language.

    Barrie Jones

    For his services to journalism and education.

    Ann Atkinson

    For her services to music.

    Dr Russ Bromley

    For his services to University-industry links.

    T James Jones

    For his services to the Eisteddfod and his contribution to safeguarding the Welsh language.

  • 2009

    Dr Haydn Edwards

    For his services to education.

    Catrin Finch

    For her services to the Musical Life of Wales.

    Professor Albert Sasson

    For his services to education and science.

    Jeremy Huw Williams

    For his services to music.

    John Arbuthnott

    For his services to the University.

    The Rt Honourable Paul Murphy, Secretary Of State For Wales

    For his services to government in Wales and the UK.

    The Office Of His Worshipful The Mayor Of Wrexham

    For the services of Wrexham County Borough Council to the University.

    The Office Of The Chairman Of Flintshire

    For the services of Flintshire County Council to the University.

    The Office of the Chairman of Denbighshire

    For the services of Denbighshire County Council to the University.

    The Rt Rev Edwin Regan Bishop Of Wrexham

    For services to the University and community.

    Professor John Last

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Professor Katharine Perera (Deceased)

    For services to the University as an ex Board of Governor Member ,who assisted the University to achieve University title.

    His Honour Judge Roger Dutton

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Basil Towers

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Aldham Robarts

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Peter Purdom

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Roger Davies

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Terry Burman

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

    Chris Burgoyne

    For services to the University as an ex Board of Governor Member, who assisted the University to achieve University title.

  • 2008

    The Rt Honourable Rhodri Morgan Am (Deceased)

    For his services to university education in Wales.

    Norman Sharp

    For his services to education.

    Michael Owen

    For his services to sport.

    Professor Alexander Chernikov

    For his significant contribution to global education.

    Anne Ellis

    For her services to sport. 

  • 2007

    Sir Willard White

    For his services to music and NEWI. 

    Maurice Cockrill (Deceased)

    For his contribution to the arts. 

    John Kenworthy

    In recognition of his commitment to and achievements in secondary education and faith schools in Wrexham and Wales. 

    Dr Roy Bichan

    For his contribution to industry in North Wales. 

    Professor Maotian Fang

    For his services to NEWI in the support of relations between NEWI and China. 

    Professor Clare Wilkinson

    For her services to medical research in Wales.

    Mike Peters

    For his work in the community.

  • 2006

    Sara Sugarman

    For her services to film.

    Professor Bimal Bhowmick

    For his services to medical education in Wales. 

    Professor David Murray

    For his services to higher education.

    Professor Martin Kemp

    For his services to art.

    Dr Michael Collins

    For his services to literature. 

    Paul Higginson

    For his services to the film industry and to NEWI. 

    Dr Peter Rutherford

    For his services to NEWI and the medical profession in North East Wales. 

  • 2005

    Joey Jones

    For his services to sport.

    Colin Tivey

    For his services to the automotive industry.

    Lady Janet Jones DL

    For her voluntary work throughout England and Wales.

    Annesley Wright OBE

    For his services to NEWI and manufacturing.

  • 2004

    Brenda Smith

    For her services to education.

    Menna Richards

    For her service to the Welsh broadcasting industry.

    Dai Davies

    For his services to the food industry.

    John Troth

    For his services to institutional governance.

  • 2003

    Derek Griffin

    For his services to Wrexham and local government in North Wales.

    Andrew Green

    For his services to the development of higher education libraries and the National Library of Wales.

    Alfred Fisher

    For his services to glass design and architecture.

    Helen Field

    For her services to music.

  • 2002

    Terry Hands

    For his services to the theatre and the arts.

    Professor Andrew Walker

    For his services to industry.

    Mark Hughes

    For his services to football in Wales.

    Sandy Mewies

    For her services to NEWI and the town of Wrexham.

  • 2001

    Brian Fleet

    For his services to industry.

    Sir Kyffin Williams OBE (Deceased)

    For his services to art.

    Dr Neville Whitehead OBE (Deceased)

    For his services to sport in Wales.

    Brian Flynn

    For his services to sport and the town of Wrexham. 

  • 2000

    Anthony Drew

    For his services to business enterprise, innovation and training in the North Wales Region.

    Sean Dyke

    For his services to industry and to the development of Training and Enterprise Councils. 

    Terry Garner

    For his services to NEWI and to education in Wrexham.

    Maldwyn Jones

    For his services to NEWI and to health provision in the local area.

    Godfrey Williams

    For his services to NEWI and to broadcasting and to the community in Wrexham.

  • 1999

    Sheila Drury

    For her services to small and medium-sized enterprises and also to education and training in North Wales.

    Ralph Steadman

    For his outstanding contribution to the art of illustration.

    Dr Gethin Williams

    For his services to higher education in Wales.

    Royan Anthony

    For his services to industry and to education and training in North Wales.

    Trefor Jones

    For his contribution to engineering and industry and to the health service in North Wales.

  • 1997

    Keith Bowen

    For his work in the development of art and design at NEWI and his services to art in Wales.

    Dr Neil Caldwell

    For his services to The Princes Trust, the rural and urban communities and the young people of Wales. 

    Professor Sir Gareth Roberts FRS (Deceased)

    For services to education and science. 

  • 1996

    Sir Christopher Ball

    For services to education.

    Ann Clwyd MP

    For services to health and public affairs.

    John Elfed Jones CBE

    For services to industry and Welsh culture.

  • 1995

    Gerald Davies

    For services to sport and the youth of Wales.

    David Schwarz (Deceased)

    For services to public affairs and local government in North Wales.

    Professor David Jones

    For his work in education and the health service.

  • 1994

    Professor Sir John Meurig Thomas

    For services to research and education.

    Lord Dafydd Elis Thomas

    Chairman, Welsh Language Board.

    Anne Roberts

    For her contribution to the development of the health service in North Wales.

  • 1993

    Hywel Ceri Jones

    For services to education and European public affairs. 

    Steven Morgan OBE

    For services to the building industry.

    Michael Griffiths CBE (Deceased)

    For services to agriculture and local government.

  • 1992

    John Howard Davies (Deceased)

    For services to education and the foundation of NEWI.

    Professor Glyn O Phillips (Deceased)

    First Executive Principal of NEWI.

    Mervyn Phillips CBE

    For the development of links between NEWI and the regional community.

    Professor Ken Murton

    For his support in the development of NEWI’s research activities.